Onat Kutlar belgeselle anılıyor

Şair yazar ve sinemacı Onat Kutlar, 88. yaş gününde Sinematek Sinemaevi tarafından düzenlenen bir etkinlikle anılıyor.

Kutlar’ın doğum günü olan 25 Ocak’ta düzenlenecek etkinlikte, Önder Esmer imzalı, Türk Sinematek Derneği’nin hikayesini anlatan ‘Aşk, Ateş ve Anarşi Günleri’ adlı belgesel film gösterilecek.

1965’te Türk Sinematek Derneğini kuran ve Yeni Sinema dergisinin de kurucularından olan Kutlar, 30 Aralık 1994’te Cafe Marmara’ya bırakılan bombalı saldırı sonucu ağır yaralanmış ve 11 Ocak 1995’te vefat etmiştir.

Belgeselin konusu şöyle:

“1961 yılında genç yazar Onat Kutlar felsefe okumak için Paris’e gider. Fransız Sinemateki’ne gittikten sonra sinemaya olan tutkusunu keşfeder ve İstanbul’da da bir sinematek kurmaya karar verir. Türk Sinematek Derneği birkaç yıl sonra, 1965’te Onat Kutlar ve bir grup aydın tarafından kurulur. Sinematek beklenenin üzerinde, müthiş bir ilgi görür ve dünyanın dört bir yanından sanat filmleri burada ilk kez gösterilir. Sinematek sadece film göstermekle kalmaz, aynı zamanda entelektüel bir film kültürünün ortaya çıktığı ve yeni nesil sinemacıların, eleştirmenlerin, sinefillerin yetiştiği bir yer haline gelir. Çok geçmeden Sinematek kendini Yeşilçam çevresiyle beklenmedik bir çatışmanın ortasında bulur.”

Ulusal ve uluslararası festivallerde ödüllerle dönen ‘Yusuf ile Kenan’ (1979), ‘Hazal’ ( 1979 ) ve ‘Hakkâri’de Bir Mevsim’ (1983) filmlerinin senaryolarında da imzası bulunan Kutlar, 1985’te Berlin Film Festivali’nde jüri üyeliği yapmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir