Erdoğan’ın eski danışmanı Yasin Aktay’dan “Kayseri” iddiası: Kamyonlarla “baltacılar” ve “şebbihalar” getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘a Başbakanlığı döneminde danışmanlık yapan Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay, Kayseri’de yaşanan olaylara ilişkin, “Kamyonlarla ücretli baltacılar ve şebbihalar getirildi” iddiasında bulundu.

Aktay, “Irkçılığı kışkırtmak mı ırkçılığın temsili mi?” başlıklı yazısında, Kayseri provokasyonunda halkın kendiliğinden bir tepkisi yoktu. Çok önceden çalışılmış bir senaryoya göre halkın galeyana gelip ayaklanması ve bir topluma karşı bir linçe kalkışması hedeflendi ama bunun sağlanamayacağı da bilindiği için bunun sadece görüntüsü bile yeterli olacağı için kamyonlarla ücretli baltacılar ve şebbihalar getirildi. Ortadoğu’daki rejimlerin klasik darbeci operasyon malzemesidir baltacılar ve şebbihalar” ifadelerini kullandı.

Baltacılar kimlerdir?

“Baltacılar” olarak bilinen grup, 2011 yılında Mısır’da Hüsnü Mübarek’i devirmek için başlayan ayaklanmada, isyancılara saldırdıkları iddialarıyla gündeme geldi. Kimsesiz ve evsizlerden oluştuğu bilinen “Baltacılar”ın arkasında Mübarek rejiminin bürokratları, iş adamları ve etkili isimlerin bulunduğu iddia edilmişti.

Şebbihalar kimlerdir?

“Şebbihalar”, Suriye’de Esad rejimi destekçisi paralı milislerden oluştuğu iddia edilen gruba verilen isimdir.

Yasin Aktay’ın yazısının tamamını okumak için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir