TRT’nin Muhalefeti Yok Saymasına “Sayısız Kanal Var” Savunması

AK Parti’nin YSK temsilcisi Recep Özel, TRT’de muhalefete uygulanan ambargoyu “Ülkede sayısız kanal var” diyerek savundu. CHP’li Bülent Tezcan durumu ‘Yüzsüzlük ve utanmazlık’ olarak açıkladı.

Kamu yayıncılığı ile sorumlu TRT’de sadece Cumhur İttifakı ile ilgili haberlerin yer almasına muhalefetten tepki geldi. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, gelen eleştirilere yanıt veren AK Parti YSK Temsilcisi ve Isparta Milletvekili Recep Özel, “Türkiye tek kanallı ülke değil, sayısız kanal var. Ayrıca sosyal medyada denetimsiz propaganda imkânı veren mecralar var” dedi.

“TRT babalarının malıymış gibi hareket ediyorlar”

İktidarın propaganda sürecinde hiç olmadığı kadar kamu olanaklarına başvurmaya başladığını ve muhalefetin görmezden gelindiğini kaydeden CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, seçim gününe kadar eşitsizliğin büyüyebileceği uyarısında bulundu. 

Özel’in açıklamalarını, “Yüzsüzlüğün ve utanmazlığın dışavurumu” olarak değerlendiren Tezcan, “Kendilerini devlet zannediyorlar. TRT babalarının malıymış gibi, AKP’nin kanalıymış gibi hareket ediyorlar” dedi. 

TRT’nin tüm kanallardan daha tarafsız olması gerekirken iktidarın resmi organı gibi hareket etmeyi sürdürdüğünü bildiren Tezcan, “TRT milletin TRT’si. Tüm milletin vergileriyle kurulan, Türkiye’nin en önemli yayıncılık kurumunu aldılar, rezil bir hale getirdiler. Bu milletin bu kadar utanmazlığa tahammül etmeyeceğini seçim günü göreceğiz. Seçimlerin ardından TRT de eski konumuna geri gelecek”  diye konuştu.

“Bu kuralsızlığın artık hiçbir cezası yok”

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Rüştü Tiryaki de iktidara tepki gösterdi. Seçim sürecinde tarafsız yayıncılığı ihlal eden kanallara ceza veren düzenlemenin OHAL Kararnamesi ile kaldırıldığını ve artık bu gibi hukuksuz uygulamaların bir yaptırımının olmadığını bildiren Tiryaki, “AKP, sadece kendi ittifakının propagandasını yaptırıyor ve yasalara aykırı işlemlere imza atıyor. Eskiden yayın durdurmaya kadar giden bu kuralsızlığın artık hiçbir cezası yok ve bunu kullanarak cesurca adımlar atıyorlar. Kuşkusuz seçimlerden sonra, objektif yayın yapmayan yayın organlarına yaptırımlar geri gelecek. Bu ambargoyu sandıkta aşacağız” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir